Güçlü Bağışıklık

Güncel olayların etkisiyle sağlığımıza dikkat ederken, tedbirler alırken bağışıklığımızı güçlendirmek ayrıca bir önem kazandı. İşte size güçlü bağışıklık için öneriler…

Öncelikle bağışıklık sisteminin ne olduğunu anlayalım tabii ki. Bedenimizi iç ve dış etkenlerden koruyan harika bir sistemden bahsediyorum.

Sağlıklı bir yaşam için bağışıklık sisteminizin kesinlikle güçlü olması gerekir. Bu sistem sayesinde kanserojen bütün yapıları daha bize zarar vermeden yakalar ve yok ederiz. Aslında bizim haberimiz bile olmadan vücudumuzda her gün binlerce kanser hücresi, virüsler gelişir. Fakat güçlü bağışıklık ile virüsler öldürülür. Sistem zayıflamadığı sürece de sorun yoktur.

Peki dengeler değişti ve vücudumuz zayıf düştü diyelim. Ne mi olur? Virüsler ya da bakteriler hemen bize saldırıya geçer ve hastalıklar kaçınılmaz olur. İşte bunları önleyerek bağışıklığı güçlendirmek için neler yapabiliriz, gelin hep beraber inceleyelim!

  • Karaciğerinizi temizlemekle işe başlamalısınız. Bunun için yapmanız gereken; sebze ve meyve tüketiminizi günlük diyetinize dahil etmek. Özellikle; enginar, brokoli ve karnabahar bu görevi üstlenecektir.
  • Bol bol su için. Elinizden şu şişeniz hiç düşmesin. Maalesef ülkemizde çok su tüketilmiyor ama hayati önem taşıyor ve atık maddeleri vücuttan uzaklaştırarak bedenin temizlenmesini sağlıyor.
  • Egzersizlerinizi hiç aksatmayın. Kan dolaşımınız artınca vücuttaki antikor ve lökositlerin artmasına neden oluyor. Böylece de vücutta tehdit oluşturan antijenler daha fazla yok edilmiş oluyor. Evde yürüyüş için Leslie videoları izleyebilirsiniz. Youtube aracılığıyla videolara ulaşabilirsiniz. Yani her şey aslında tam bir zincir misali!
  • Turunçgiller ile arkadaş olun. Portakal, mandalina, greyfurt, limon… C vitamini ihtiyacımızı çok güzel karşılıyorlar ve aynı zamanda lökosit yapımını uyararak bağışıklık sistemini güçlendiriyorlar.
  • Besin takviyesini daha önce hekim onayıyla aldıysanız kullanmaya devam edebilirsiniz. Çinko, Omega 3, D vitamini gibi takviyeler ile bağışıklığınız yükselecektir. E vitamini ve D vitamini alımını arttırın. E vitaminini en fazla avokado, ay çekirdeği ve bademden de alabilirsiniz. Yağda eriyen bir vitamin olduğundan ve depolandığından dolayı aşırı tüketiminden kaçının tabii ki. Ayrıca D vitamini bağışıklık için gerçekten çok önemli bir vitamin.
  • Probiyotik almanız gerektiğini özellikle vurguluyoruz. Takviye olarak almak istemeseniz bile sade kefir içmeniz veya turşu, yoğurt gibi fermente gıdaları tüketmenizde faydalı olacaktır.
  • Bitki çaylarını da hayatınızın ortasına koyun. Her markette, her aktarda istediğiniz bitkiyi bulmak mümkün zaten. Örnek olarak ekinezya çayı bağışıklığınızı güçlendirmede çok etkilidir.
  • Uyku düzeni de çok çok önemli. Kaliteli uykuya önem verin derim. Ortalama kesintisiz 7-8 saatlik uyku ile savunma mekanizmanız yükselecektir.

Bir de sizlere bağışıklığı güçlendiren müthiş bir tarif veriyorum;

1 tutam karabiberi , 1 tutam kırmızı toz biberi, 1 çay kaşığı bal ve birkaç damla limonu her sabah ister ıhlamur çayınıza ya da isterseniz süte ekleyerek tüketebilirsiniz.

Son olarak hayat pozitif bakın! Stresten uzak durmaya çalışmak, bazı şeylere kulak asmamak, sosyal medya haberlerine bakmayı sınırlandırma, kahkaha atmak ömrünüzü uzatır…

Bunlar da ilginizi çekebilir:

[post_grid id=”7431″]

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top