Kitap Okuma Hedefi mi?

BİLGELİK BAZEN DÜŞÜNÜLDÜĞÜNDEN KOLAYDIR

“Ama günümüz bilgelerine son söz olarak şunu söylemek isterim ki, verilen bütün hediyeler arasında, bu ikisi en akıllıca olanıydı. Armağan veren ve alanların en zekileri, bu ikisi gibidirler. Dünyanın her yerinde, en büyük bilgeler onlardır.*”

Yakın zamanda hiç düşünmediğim bir şey vardı. Instagram’da arkadaşımın takipçilerine sorduğu soruyu görene kadar aklımdan geçirmemiştim bu konuyu. Şimdi ben de size sormak istiyorum:

2021’de kaç kitap okumayı hedefliyorsunuz?

Farkındaysanız geçmişi kurcalamayıp geleceğe bakıyorum. 2020 yılı nasıl geçti, kaç kitap okudunuz diye sormayacağım. Okuma alışkanlığınız olmayabilir, kitap okumayı sevmiyor olabilirsiniz ya da isteseniz de okuyamamış olabilirsiniz. İnanın ben de bu yılki hedefime ulaşamadım. Ama şöyle bakabiliriz bence: Okuduklarım benimle, benim kârım.

Bir de “okuma” konusuna parantez açmak istiyorum. Burada odağımız elbette kitap okumak ancak konu öğrenme ya da yeni bilgiler edinme olduğunda dergi, haber okuma, podcast dinleme ve video izleme de faydalı olacaktır. Diğer bir deyişle, yalnızca kitaplardan öğrenmeyiz.

Esas konumuza dönecek olursak, konuyu ben dile getirene kadar düşünmemiş olabilirsin. O zaman gel, beraber düşünelim.

Takip çizelgesini indirmek için üzerine tıkla.

Daha önce dediğim gibi bu yılki hedefimi tutturamadım. 2020 yılında seksen kitap okuma hedefi koymuştum kendime. Bir yıl önce yetmiş kitaptan fazla okumama güvenerek. Bu yıl düşündüğüm gibi olmadı ve kırk altı kitap bitirebildim. Olsun. Yeni yıl için günlük işlerimi düşünerek daha gerçekçi bir hedef koydum: 2021 yılında elli kitap okuyacağım.

Az mı?

Değil, üzerine çıkabilirim.

Çok mu?

Olsun, okuyabildiğim kadarı bana yeterli.

Peki, siz kaç kitap okuyacaksınız?

Size, yeni yıl için karar verdikten sonra kitap seçimlerinizde yardımcı olabilecek ufak listelerim var. 2021 için okuyabileceğiniz türler ve yazarlar belirledim; bir de on kitaplık bir liste hazırladım.

Fazlasını merak edersiniz, gelin konuşalım.

**

Tür tavsiyesinde bulundum, yazar ve kitap listesi verdim.

Yetti mi?

Hayır!

Hediyenin en güzel vesilelerinden biridir yeni yıl. Çok sevdiğim O.Henry’nin Müneccimin Hediyesi (başlangıçtaki epigrafta da öyküden bir alıntı var) öyküsünde birbirini çok seven iki insanın hayattaki en kıymetli varlıklarını yeni yıl hediyesi alabilmek için feda etmeleri anlatılır. Bir insana kıymet vermenin en dolaysız, gizlenmemiş gösterimidir bence bu. O yüzden beni çok etkiliyor öykü sanırım.

İşte bu öyküden hareketle ben de size hediye vermek istiyorum. Tavsiyelerim yetmedi bana, onların dışına çıkıp sizler için güzel kitaplar seçtim. Yeni yılda okuyun diye.

Detaylar için 7-circle instagram sayfasını takipte kalın.

Şimdiden güzel bir yıl dilerim. Gelen, gideni aratmasın.

İrem.

Notlar:

*O. Henry, Müneccimin Hediyesi, Hikâyeler.

Başlangıçta soru için arkadaşım kitapcikedisi’ne, Müneccimin Hediyesi öyküsü için Fadime Uslu’ya teşekkürlerden bir demet.

Scroll to Top