Şifa Kaynağı Baharat

İşte aromaları ile yemeklerin lezzeti ve doğal şifa kaynağı, baharatlar… Doğanın mucizesini çok da uzakta aramaya gerek yok! Adeta ilaç etkisi göstererek bağışıklığınızın güçlenmesine olanak sağlayan bu birbirinden enfes küçük mucizeleri yemeklerinizden eksik etmemeniz sizin faydanıza olacaktır. Neden mi? Gelin hep beraber inceleyelim.

Süper Besin Baharatlar

Bitki dünyasının keşfedilmiş bu zenginlikleri, geçmişten günümüze mutfağımızın vazgeçilmezi olmuştur. Bitkilerin yaprak, kök, meyve, tohum, gövde ve kabukları baharat olarak kullanılır.

Örnek olarak tarçın, Uzakdoğu‘da yetişen bir ağacın kabuğu iken anason, kimyon, karabiber, kırmızıbiber, kişniş, kakule, vanilya, sumak, yenibahar ait oldukları bitkilerin kurutulup öğütülmüş meyveleridir. Karanfil, tropik bir ağacın çiçek tomurcukları iken safran da çiğdem çiçeği türlerinden birinin dişi organlarının tepeciklerinin kurutulmuşudur. Zencefil ve zerdeçal, aynı isimli bitkilerin köksaplarıdır ve biliyorsunuz ki yemeklere tat, aroma, koku ve lezzet katarken aynı zamanda da bedenimize doğal bir ilaç etkisi göstererek mucizelere kucak acıyor.

Tabii her gıdada olduğu gibi baharat kullanımında da dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Özellikle kronik rahatsızlığınız var ise kaçınmanız gereken baharatlar da bulunmaktadır. Çünkü bazı baharatların fazla kullanımı zehir etkisi gösterebilmektedir.

Günlük hayatta en çok kullanılan bazı baharatların bedene etkileri:

Şişkinlik İçin Karanfil

Lokal anestezi olarak da kullanılabilen karanfil tam bir mucize! Su veya çay ile tüketildiğinde şişkinliğe birebir! Bitkilerde çok nadir görülen omega 3 ve omega 6 yağ asitlerini içermesi de ne denli güçlü olduğunun göstergesi. Bağışıklık sistemi hastalıklarında kullanılabilmektedir. Öksürük ve soğuk algınlığı bunların başında gelmektedir. Yağ olarak da tüketildiğinde yarardan çok zarar veren bir bitkiye dönüşebilir aman dikkat diyorum!

Bağırsaklar İçin Keten Tohumu

Diyet lifi açısından en zengin gıdalardan olan keten tohumunu mutfağınızdan eksik etmeyin diyorum. Tam bir E vitamini deposu olmasının yanında aynı zamanda sindirim sistemi için de mucize. Kan şekeri ve kolesterol için de fayda sağlayan bu küçük baharatı suda bekletip salatalarınızda tüketebilirsiniz.

Bağışıklık Sistemi İçin Pul Biber

Ağrı kesici etkisi ile size büyük fayda sağlayacak olan pul biberi yemeklerinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. İçindeki bileşikler ile tüketilen diğer bileşiklerin vitamin ve mineral emilimini de arttırır. Doğal antibiyotik etkisi gösterir ve yüksek miktarda C vitamini içerir.

Hafıza İçin Tarçın

Kan şekeri dengeleyen baharat hangisi desem şüphesiz hepiniz tarçını söylersiniz! Sadece bununla sınırlı kalmayıp, antioksidan, antiseptik ve antibakteriyel etki de göstermektedir. Lösemi üzerinde olumlu etkileri olduğu da bazı deneyler ile kanıtlanmıştır. Tarçını sadece koklamanın bile hafızayı güçlendirici etkisi bulunmaktadır!

Kemik Erimesine Zerdeçal

Zencefil ailesinden olan Hindistan safranı olarak da tanınan zerdeçal aynı safran gibi kullanım alanlarına sahiptir. Antioksidan, antienflamutuvar ve anti tümör etkisi göstermektedir. Safra taşına karşı doğal bir koruyucu olması dışında osteoporoza karşı da koruyucudur. Çorba, et yemekleri, pilav, makarna gibi yemeklerinize ekleyerek rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Tümör İçin Zencefil

Sadece çayı bile tüketildiğinde anti bakteriyel, antiviral etki göstererek mucizeye kucak açıyor. Uzun süreli mide bulantısına da birebir olan zencefil ister toz olarak ister taze olarak tüketilebilir. Tabii tazesini tavsiye ediyorum. Anti tümör etkisi kanıtlanmıştır ve doktor kontrolünde tüketildiğinde tümör baskılayabilir.

Unutmayın, bedeninize aldığınız her besin size yarar veya zarardır. Önemli olan sizin ne denli bilinçli olduğunuz ve kendinizi tanımanız. Güçlü bağışıklık için doğa ile uyumlu olmak da fayda var. Tabii her şey dozunda ve kontrollü olarak!

Scroll to Top