Gıda Takviyeleri Hakkında

Günlük gıda takviyesi alıyor musunuz? Ya da alınmaması gerektiğini düşünenlerden misiniz? Peki, eğer alıyor iseniz nasıl ve ne zaman almalısınız haydi biraz konuyu inceleyelim.

Aman alt tarafı takviye zaten en fazla ne olabilir ki, diye sakın düşünmeyin. İlaç kullanırken doz ve etkileşime girecek besinler var mı diyerek önemsiyorsak gıda takviyeleri için de dikkatli olmak gerekir. Çünkü birbirleri ile etkileşime girerek, vücudumuza fayda yerine zarar da verebilir.

En düşük dozlardan başlanılarak yavaş yavaş doz artımı yapılmalıdır. Aç karnına veya tok karnına kullanımı çok önemli.

Omega 3

Vücudumuz üretemediği için mutlaka dışarıdan vücuda alınması gerekiyor. Yemişlerde ve bazı bitkilerde bulunurken, en fazla da balıkta bulunuyor. Eğer balık tüketiyor iseniz (rutin olarak haftada 1-2 gibi) o halde Omega 3 takviyesi almanıza çok da gerek yok. Fakat yok ben asla balık tüketmem diyenlerdenseniz; takviye gerçekten şart! 

Önemli noktası; günde 1-2 tabletten fazla almamak ve aynı anda Omega 6 da içerenleri kullanmamak (Omega 6’yı gıda ile zaten alıyorsunuz). Bir de Omega 3’ün kan sulandırıcı etkisi olduğu için aynı etkiye sahip ilaçlar ile kullanmamakta fayda var.

Multivitaminler

Aslında öğrendiğim ve kendimden de onayladığım kadarıyla vitamin almak gerekiyor ise; bunu ayrı ayrı almamız gerektiği kanaatindeyim. Örnek olarak günlük C vitamini ihtiyacınız var ise sadece C vitamini takviyesi almalısınız. Veya B12 eksikliğiniz var ise kompleks vitaminler yerine uygun dozda sadece B12 kullanılması gereklidir.

Multivitaminler çok fazla önerilmez. Çünkü hangisine ihtiyacınız olduğunu bilemezsiniz ve kafanıza göre kendinizi kötü hissedip içerisinde bütün vitamin ve mineralleri içeren bir takviyeyi almanız zarar olacaktır size. Toksik etki kesinlikle yaratır! Doktorunuza danışarak, sadece eksik olanı belirtilen dozda almanız yüksek oranda fayda sağlayacaktır. Fazlası karaciğer ve böbreklerde birikebilir, bu durumda size zarar demektir.

Yine önemli noktası; vitaminler asla akşam içilmez çünkü uykusuzluk ve çarpıntı yapar. Her zaman tok karnına alın. Aç karnına içilmez aman dikkat!

Takviyeleri Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

  • Örnek olarak eğer E vitamini takviyesi kullanıyorsanız (ki doktor önerisi ile alın çünkü yağda eriyen bir vitamin), bununla beraber Omega 3 alırsanız kan akışınızı olumsuz yönde etkiler. Aman dikkat!
  • Ginseng ve Gingko özleri takviyeleri uykusuzluk yapar. Bu sebeple sabah alınmalıdır. Aynı şekilde B12 takviyesini de sabah almanız yararınıza olacaktır.
  • Bağışıklığınızı arttıran takviyeler; D vitamini, C vitamini, Probiyotikler, Omega 3 iken yorgunluk karşıtı takviyeler ise; B12 vitamini, Ginseng özleri, Gingko biloba özleridir.
  • Takviyeleri kür olarak almalısınız. Örneğin; Ginseng alıyorsanız 3 ay kullanıp 1 ay ara vermeniz gereklidir. Günde 5 adetten fazla takviye asla kullanmayın.

En önemli noktamız tabii ki de gıda takviyelerini doktor kontrolünde alın lütfen.

Sağlıkla kalın…

Scroll to Top