Antioksidan Besinler

Son yıllarda antioksidan terimini dergilerde, gazetelerde ve televizyon kanallarında sıkça görmekteyiz. Her zaman ve her koşulda sağlıklı olmayı hedeflediğimiz için bağışıklık sistemimizi korumak başlıca görevimiz haline geldi. Yanlış beslenme, stres, çevresel koşullar, uyku sorunu gibi birçok etkenden dolayı vücudumuz zarar görmektedir. Bu durumdan en az hasarla çıkabilmek adına, bütün etkenlere dikkat etmenin yanında bir de antioksidan içeriği yüksek diyetler uygulamak sizi çok daha sağlıklı bir birey haline getirecektir.

Peki, nedir günümüzdeki antioksidan çılgınlığı?

Doğada çok sayıda antioksidan madde bulunmaktadır. Bunlardan bazıları vitamin bazıları mineral ve bazıları da enzim veya bitki ekstreleridir. Anti-oksidan sözcüğü ise terimsel olarak oksidan karşıtı anlamına gelmektedir ve hücrelerimizdeki hasar yapıcı molekülleri temizleyerek hücre hasarını önlemeye yardımcı olan moleküller demektir.

O halde gelin öncelikle oksidanın ne olduğunu kısaca kavrayalım.

En basit anlamı ile oksidasyon paslanma anlamına gelmektedir. Bilimsel olarak ise bedendeki bir maddenin oksijen ile birleşirken elektron kaybetmesidir. Yani oksijen ile temas eden madde okside olmuş olur. Bunla beraber aslında vücudumuzda sürekli olarak oksidan maddeler oluşmaktadır. Bu maddelerin kaynağı ise besinlerden gelen enerji üretimi ve tüketimi sırasındaki kimyasal olaylardır.

Fakat oksidasyonun tek sebebi metabolik olaylar değildir. Stres, sigara, güneş ışınları, aşırı yorgunluk, çevre kirliliği vb. durumlar da buna neden olabilmektedir. İşte bu maddeler de hücrelerimizi, dokularımızı ve organlarımızı adeta paslandırmaktadırlar. Vücut normal koşullarda bunu etkisiz hale getirebilirken belirttiğimiz dış etkenlerden dolayı zararını görebilmekteyiz. Bu sebeple de antioksidan içeriği yüksek besinler tüketerek bunu önleyebilmek tamamen kendi elinizde!

Antioksidan içeriği en yüksek olan besinler

Özellikle domates, çilek, yaban mersini, pancar, böğürtlen, kırmızı üzüm, kiraz ve kızılcık gibi koyu kırmızı renkli gıdalar antioksidan içeriği en yüksek besinlerdendir.

Bunun dışında nar ve nar suyu antioksidan özelliği ile birlikte süper besinler grubunda olup genişlemiş damarların görünümlerini azaltarak cildin çok daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

Ciltteki kan akışını hızlandıran çok güçlü bir antioksidan olan bitter çikolata ise yine kalp, damar ve beyin sağlığını koruyan flavonoid ve antioksidanlarla dolu bir gıdadır. Verdiği mutluluk ise size bonusu!

Herkesin sevdiği bir gıda olan ıspanak da içerdiği lipoik asit ve lutein adlı antioksidan bileşenleri sayesinde cilt yaşlanmaya karşı büyük oranda korunmaktadır.

Yine güçlü bir antioksidan olan yeşil çay ise bileşiğindeki polifenoller sayesinde cildi oksidatif hasardan korumaktadır. Hatta bu özelliği ile güneşin olumsuz etkilerini dahi önlemeye yardımcı olur.

Ananasın da müthiş faydalarını unutmayalım! Antioksidan bakımından etkisi yüksek bir madde olan Bromelin içeren bir gıda olan ananas, ciltte pul pul dökülmeyi önlemektedir. Bu madde kırışıklıkları önlemeye yardımcı olurken aynı zamanda kolajeni de yeniler.

Sağlığımız için oldukça önemli antioksidanlardan Omega-3 yağ asitlerinden zengin olan balık ise cildin elastikiyetini arttırarak yaşlanmayı geciktirmeye yardımcı olur. Haftada en az 1 kez tüketmeyi alışkanlık haline getirmek büyük fayda sağlayacaktır.

Gıdalar dışında takviye olarak ise en yüksek oranda Coenzim-Q10, Selenyum, C vitamini ve E vitamini prepatlarında bulunmaktadır. Bu grup en iyi antioksidan madde takviye grubuna örnektir. Tabii olabildiğince doğal yollardan karşılamak en güzeli.

Vücudunuzun koruma kalkanı olan antioksidanları hayatınızın bir parçası haline getirip günlük diyetinize besinler aracılığı ile ekleyerek sağlığınızı desteklerseniz hem birçok hastalıktan uzak durabilirsiniz hem de yaşam kalitenizi yükseltebilirsiniz. Sizde bağışıklığınızı güçlendirerek her daim zinde kalmak için başvurulması gereken besinleri ihmal etmeyin.

Unutmayın, sağlık her şeyden önemli.

Scroll to Top